Osoby, które prowadzą samochód, dużą uwagę powinny przywiązywać do swojego bezpieczeństwa. Dlatego jednym z podstawowych przedmiotów, który powinien znaleźć się w ekwipunku każdego kierowcy, są okulary przeciwsłoneczne do samochodu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?
Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne? To pytanie co roku pojawia się w głowie wielu kierowców, kiedy tylko rozpoczyna się sezon wiosenno-letni.
Mnogość dostępnych wzorów i rodzajów okularów przeciwsłonecznych do auta jest tak duża, że wiele osób ma w głowie zamęt. Wybór odpowiedniego modelu może być naprawdę trudny.
Specjaliści zgodnie jednak twierdzą, że najlepsze okulary do auta posiadają filtr polaryzacyjny. Jego zadaniem jest nie tylko ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także redukcja refleksów, łagodzenie promieni słonecznych oraz wyostrzenie obrazu. Okulary z filtrem polaryzacyjnym sprawiają, że kierowca widzi wszystko o wiele wyraźniej, a jego oczy nie męczą się nawet podczas długiej jazdy.
Czym powinny wyróżniać się idealne okulary dla kierowcy?
Okulary dla kierowcy powinny być nie tylko wysokojakościowe i estetyczne, ale także – funkcjonalne. Oto główne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę przy ich wyborze:
- filtr – filtr polecany dla kierowców to ten o wartości UV 400. Zatrzymuje także promieniowanie UVB, bardzo szkodliwe dla ludzkiego wzroku,
- materiał – ogromny wpływ na trwałość okularów ma materiał, z którego zostały wykonane. Za najbardziej trwałe uznaje się okulary przeciwsłoneczne stworzone z drewna, metalu bądź też poliwęglanu,
- pole widzenia – przy wyborze oprawek trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę. Im większe pole widzenia, tym lepiej dla kierowcy,
- kolor szkieł – okulary dla kierowcy nie powinny posiadać zbyt ciemnych szkieł, które mogą ograniczać widoczność,
- normy i certyfikaty – wysokojakościowe okulary dla kierowców posiadają niezbędne normy i atesty.
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowców z wadą wzroku?
Wiele osób jest przekonanych, że kierowcy noszący okulary korekcyjne, nie mogą nosić szkieł przeciwsłonecznych. Tymczasem jest to przekonanie błędne. Okulary korekcyjne występują także w wersji przeciwsłonecznej. Warto zadbać o to, by były wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Zapewnia ona kierowcy lepszy kontrast widzenia oraz niwelowanie oślepiających refleksów.
Czy okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy to konieczność?
Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że podczas jazdy samochodem, zwłaszcza w słoneczne dni, okulary przeciwsłoneczne zawsze warto mieć pod ręką. Ich zakup warto potraktować jako inwestycję w bezpieczeństwo swoje, przewożonych pasażerów, a także innych uczestników ruchu. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą wpływać na pole widzenia kierowcy, szybkość jego reakcji, koncentrację oraz komfort jazdy.
Eksperci wskazują, że mogą okazać się przydatne również zimą, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, a jego promienie odbijają się od śniegu.