Wiele firm i osób używa do prac wysokościowych specjalistycznego sprzętu jakim są podesty ruchome. Coraz częściej zastępują one wykorzystywane dotychczas rusztowania.
Podesty ruchome występują w wielu typach, ale jednym z najczęściej spotykanych są podnośniki teleskopowe. Wyróżniamy wiele ich odmian różniących się zasięgiem ramienia i rodzajem użytego napędu. Sama konstrukcja takiego podnośnika składa się właśnie z ramienia rozkładanego teleskopowo na określoną długość i platformy roboczej, najczęściej w postaci kosza. Napęd ramienia stanowią zazwyczaj wydajne siłowniki hydrauliczne a sam kosz posiada odpowiednie zabezpieczenia w postaci barierek chroniących pracowników przed upadkiem z dużej wysokości.
Teleskopowe podesty ruchome są maszynami samobieżnymi, najczęściej napędzają je silniki spalinowe lub elektryczne. Podnośniki o napędzie spalinowym sprawdzają się w pracy w terenie dzięki napędowi na cztery koła i dużym oponom z głębokim protektorem. Z kolei podesty elektryczne dzięki ekologicznemu silnikowi bez emisji szkodliwych spalin są przeznaczone do prac wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, magazynów czy hal produkcyjnych. Predysponuje je do tego również niski poziom hałasu. Ze względu na niebrudzące opony mogą pracować w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie sterylności.