Drogi transportowe w magazynie – zasady wyznaczania
Każdy magazyn, po którym poruszają się pojazdy służące do transportu ładunków musi mieć precyzyjnie określone miejsce ich ruchu. Nawet jeśli w magazynie nie pracują wózki widłowe, czy małe pojazdy elektryczne, ciągi komunikacyjne trzeba wyznaczyć dla ruchu pieszych.
Drogi transportowe w magazynie muszą mieć określoną szerokość, która uzależniona jest od tego, czy będzie to droga dla pojazdów, czy także dla pieszych oraz od tego, czy jest jedno-, czy dwukierunkowa.
Ciągi komunikacyjne w magazynie muszą być odpowiednio oznakowane oraz oświetlone. Służy to nie tylko usprawnieniu samego transportu, ale także poprawia bezpieczeństwo pracowników.
Drogi transportowe w magazynie muszą mieć określoną nawierzchnię, która będzie mieć dobrą przyczepność i nie uszkodzi się pod wpływem masy pojazdów z załadunkiem. Poza tym nachylenie dróg transportowych nie może być większe niż 8%.
Złe zaprojektowanie dróg na ternie magazynu będzie skutkować spadkiem wydajności pracy. Może także prowadzić do groźnych wypadków.
Wymiary dróg oraz przejść, które znajdują się w magazynach określają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Polskie Normy. Właściciel magazynu określa zaś dopuszczalną prędkość pojazdów, które poruszają się po jego terenie. Nie może ona jednak przekraczać 6 km/h.